Bugünün Müzik Endüstrisi

bugünün-müzik-endüstrisi

Bugünün müzik endüstrisi, o bildiğiniz şarkılar ve danslar değil.

Bugünün müzik endüstrisi tarihi pikapın keşfiyle başladı. Pikapın keşfi, insanların dışarıya çıkıp canlı müzik dinlemeye gitme hevesini kaçıracaktı. Müzikli radyonun kitlelere sunulması albüm satışlarını bitirmek için çok sağlam bir yoldu. Kasetler piyasaya sürüldüğünde dergi reklamları, “Evde yapılan kayıtlar müziği öldürüyor” diye bağırmaya başlamıştı.

Tabii ki geçtiğimiz yüzyılda müzik endüstrisinden gelen “tepemize taş yağacak” minvalindeki uyarıların hepsi birer yanlış alarmdı. Her teknolojik icatla beraber müzik daha erişilebilir ve daha karlı hale geldi. 1999’da müzik endüstrisi yıllık 15 milyar dolarlık ezici bir güce ulaştı.

Bu yıl aynı zamanda CD satışlarının da dibe vurduğu yıl oldu ve bu sefer müzik endüstrisinin endişeleri de yerini bulmuştu. Yeni teknoloji, insanların daha çok müzik dinlediği anlamına gelse de aynı zamanda artık kontrolün albüm şirketlerinde olmadığı anlamına da geliyordu. İnternet, sanatçıların tüketiciye direkt olarak satış yapmasını, hayranların da dosya paylaşımı ile müziğe bedava erişmesini sağlamış oldu. Bazı müzik piyasası tahminlerine göre her bir satın alınan albüme karşılık 40 tanesi paylaşılıyor, ya da onların deyimiyle “çalınıyor”.

bugünün müzik endüstrisi 2

Her şeye rağmen müzik endüstrisi aynı durumda olmasa da, müzik hala canlı ve gayet iyi durumda. Yeni bir kırsal endüstri de şekillenme halinde ama bu şekillenmenin sonunun nasıl olacağını da kimse kestiremiyor. Bir dönem sayısı oldukça fazla olan büyük çapta şirket bir araya gelerek süperstarlar aracılığıyla pazarlama usulü yapılan kayıtları birkaç radyo zinciri ve MTV ile piyasaya akıttı. O şaşalı über iş modelinin yerine yeni, daha kaotik olan şahsi pazarlama usulü bir markalaşma oluştu. Bu gelişim de; tweet lerle, sms yoluyla ve MP3 dosyalarıyla destekleniyor.

Roller değişti. Gruplar bilfiil kayıt şirketleri haline gelerek, sanat yapmak bir yana dursun aynı zamanda dağıtım, reklam yapma gibi işlemleri de web siteleri ve e-mail aracılığıyla yapar duruma geldi. Bu grupların hayranları da artık satılan ürünler için yüzleri olmayan demografik pazarlama verileri değil, daha çok sanatçıların işbirlikçileri haline geldiler. Onlar artık grupların sadece viral avukatları değil, remix lere, videolara yaptıkları katkılarla, kariyer olanaklarını da artırarak iş ortakları oldular. Her biri bundan on yıl önce mümkün olmayan bir şekilde müziğe kişisel olarak yatırım yapmış ve kendileri de birer yatırım olmuş durumdalar.

Bugünün-müzik-endüstrisi-3

Bugünün Müzik Endüstrisinin Hakimi :

Plak Şirketleri

Tabii ki altyapı önemsizleşmiş değil veya herhangi bir yere de gittiği yok. Büyük kayıt şirketleri, birer pazarlama makinası olarak hala varlıklarını koruyorlar. Whitney Houston’ın yeni albümüne veya Beatles’ın tekrar çıkarılan albümlerine şahit olan herkes bu durumun farkındadır ama müzik endüstrisi, müziğin kendisi gibi toplum odaklı mevkilere ve alt kültürlerin içine parçalanma yolunda. Yeni moda; daha küçük ve daha müstakil kitlelere yönelmek. Halihazırda zaten global çapta markalaşmış olan gruplar ve şarkıcılar ( Radiohead’den Jay-Z’ye ) kurumsal politikalarla uğraşmadıkları zaman daha esnek çalışabileceklerini ve karın daha fazlasını kendilerine alabileceklerini farkettiler bile. Daha ufak çapta olanlarsa ( Girl Talk’dan Dan Deacon’a ) kayıtları, gittikçe daha da karlı hale gelen canlı performansları için birer reklam aracı olarak kullanıyorlar.

Gerçekten de işlerin yeni düzende yürütülmesi geçmişten tamamen farklı bir şekilde de yapılamıyor. Hatta tam aksine, son teknolojinin, sanatçıların hayranlarıyla 7/24 bağlantıda olmalarına izin vermesi, eski usül yapılan müzik dağıtımına (ozanların sırtlarına gitarları vurdukları, veya dizüstü bilgisayarlarını : ) ve şehir şehir gezip insanlara müzik yaptıkları zamanlara yönelik bir iştah oluşturuyor. Bu da her ne olursa olsun asla di-ji-tal-leş-tiri-le-meyecek bir müzik deneyimi işte…

Yazıyı beğendiyseniz yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Kulaklık tercihi ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Hepinize müzik dolu keyifli günler dilerim…

bugünün-müzik-endüstrisi-konser

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*