Dj Ne İş Yapar ?

Dj Ne İş Yapar ?

 

Dj kimdir, ne is yapar? Dj ne ile yaşar ?

Kimi çevirip sorsanız muhtemelen dünyanın en havalı mesleği der. Kimisi bu işi meslek olarak seçtiği için, kimisi de hobi amaçlı yapıyor. Son zamanlarda ise mankeni, şarkıcısı, kamera önünde olan herkesin bu işe giriş yapmasıyla ve teknoloji şirketlerinin yeni arayüz tasarımlarıyla beraber hemen herkesin kolayca kullanabileceği enstrümanlar üretmesiyle birlikte biraz popülaritesini kaybetti diyebiliriz. İyi mi oldu kötü mü tartışılır.

Benim bakış açıma ve tecrübelerime göre, biraz da bu işi yapmayı düşünen ve yeni başlayan insanlara birkaç tavsiye vermek amacıyla Dj lik hakkında bu yazıyı yazmaya karar verdim.

 

Dj Ne İş Yapar-2Öncelikle kimdir bu dj, ne iş yapar?

Kitlelerle seçtiği müziklerle iletişime geçen, onların hissiyatlarına, duygularına hitap etmek veya değiştirmek için müzik akışını belirleyen kişidir.Yani işin içerisinde biraz insan sarraflığı da var.Bu da bu işin en önemli noktası. Çaldığın insan topluluğunu iyi gözlemlemek, iyi analiz etmek, bu işi hakkıyla yapanların ortak noktası.Kendi müzik zevkiniz zaten var. Şimdi sıra çaldığınız insanlarınkini de gözlemleyerek iyi tahminlerde bulunmanız, onları neyin mutlu ettiğini, neyin harekete geçireceğini bilmek. Ve buna sahip olmak için ödeyeceğiniz bedel para değil, zaman. Kısacası tecrübe.

Bunun yanında yapmanız gerekenler de kısaca şöyle:

Bir Enstrümanla İlgilenin

Konu müzik olunca nota, armoni gibi temel şeyleri de bilmeniz gerekiyor. Bir Vivaldi, Bach eseri çalmaktan bahsetmiyorum ama çaldığınız ya da mikslediğiniz parçaların notalarını, en azından karar seslerini bilmeniz, bir sonraki parçanın seçimi için şart. Bunun için de en güzel yol bir enstrümanla haşır neşir olmak. Dj, müzik prodüktörlerinin çoğu enstrüman olarak piyanoyu tercih eder. İlk etapta satın almasanız bile internette bulabileceğiniz çeşitli arayüzlerle ve uygulamalarla kendinizi deneyebilirsiniz. Bir tanesinin linkini denemeniz için şöyle bırakıyorum.

http://tr.roland.com/products/piano_every_day/

 

Kendi Müzik Arşivinizi Yaratın

Plak, Kaset , Cd dönemleri biteli çok oldu :). Eskiden bu materyallere yükelenen parçaların kalitesi stabil olurdu. Artık müziklere internet ortamlarından download ederek sahip oluyoruz. Bunun için halihazırda birçok internet sitesi mevcut. Benim tavsiyem indirdiğiniz ya da arkadaşınızdan aldığınız parçaları sonuna kadar dinleyip kontrol edin. Mükemmel çaldığınız bir akşam son çaldığınız parça bozuk ya da kalitesiz olursa bütün emeğiniz bir anda yerle bir olabilir. Parçaları indirmeden önce de kalitesini kontrol edebileceğiniz bir site linkini de şöyle iliştireyim.

https://myfreemp3v.com/

 

Kendi Dj Tarzınızı Belirleyin

Günümüzde dj lerin %90 ı, kalan başarılı %10 u taklit ederek iyi olmaya çalışıyor. Bir barda veya eğlence mekanında sürekli olarak çalıyorsanız sözüm meclisten dışarı, ama kendi sound unuzu yaratmak istiyorsanız özgün olmanız şart. Hepimizin ilham aldığı, idol olarak gördüğü müzisyenler, dj ler var. Ama onları taklit ederek yapmaya çalıştığınız şey sadece onların reklamı olur. Çaldığınız setinizin içerisine daha önce denenmeyen ve size özgün parçalar ekleyin. Setinizin sonunda ise en sevdiğiniz, dinlemekten vazgeçmediğiniz bir parça ekleyin. Bu sizin setinizin sonuna attığınız imzanız gibi olacaktır.

 

Sürekli Araştırmayı Ve Dj Dinlemeyi Hobi Edinin

Müzik piyasası şüphesiz sürekli değişen dinamiklere sahip. Bazı parçalar yıllarca çalınıp özgünlüğünü korurken bazı şarkılar piyasaya çıktığının ertesi günü unutuluyor. Bu yüzden gündemi sürekli takip edip trendleri gözlemlemeniz gerekiyor. İnternette sürekli güncellenen müzik blogları, dj paylaşım platformları mevcut. Gündemden geri kalmamak için buraları sürekli takip etmek gerekiyor. Bir iki tanesini burada paylaşayım.

https://soundcloud.com/f-rat-kalayc

https://www.beatport.com/

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/live:bbc_radio_one

https://djmag.com/

Okuduğunuz için teşekkürler. Hepinize keyifli miksler 🙂

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*