“Kulaklık Alacağım, Nelere Dikkat Etmem Gerekir?”

"Kulaklık Alacağım, Nelere Dikkat Etmem Gerekir?"

Yeni bir kulaklık almayı düşünen hemen herkesin aklına, “Kulaklık alacağım, nelere dikkat etmem gerekir?”, “İyi kulaklığı nasıl bulabilirim?” “Alacağım kulaklığın özellikleri nasıl olmalı” gibi düşünceler takılır. Ben de kendi tecrübe ve araştırmalarımdan yola çıkarak sana kulaklıklarla ilgili bilgilerimi aktarmak istedim. Kulaklık alacağım nelere dikkat etmem gerekir diye soruyorsan öncelikle hangi amaçla kullanacağın önemli. Dj lik yaparken kullanacağın bir kulaklık ile müzik prodüksiyonu yaparken kullanacağın kulaklık veya ofiste müzik dinlemek için kullandığın kulaklık ile yolda yürürken müzik dinlemek için kullanman gereken kulaklık arasında birçok fark vardır. Bu farklılıklar kulaklık modellerinde frekans aralığı (Hz), empedans değeri (Ohm), ses hassasiyet seviyesi (Db)gibi değerlerle ayrılır.

"Kulaklık Alacağım, Nelere Dikkat Etmem Gerekir?"
Radyo Frekans Göstergesi

Eskiden her kulaklık tipi kullanım açısından elverişli değildi. In-air ve earbud olarak adlandırılan kulaklık tipleri on-ear modellere göre daha kötü ses kalitesi olan ve daha çabuk bozulan kulaklıklardı. Fakat son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte in-ear ve earbud kulaklıklar, on-ear kulaklıklarla aynı ses duyumuna ulaşmış durumda. İlk piyasaya sürüldüğü anda sinyal kopmalarından dolayı geri planda kalan bluetooth kulaklıklar ise şu an en çok tercih edilen kulaklık tipi.

 

Frekans aralığı; “Heartz” (Hz) birimiyle ifade edilir. Ses, frekans aralığı ne kadar geniş olursa o kadar kaliteli çıkar.  İnsanın işitme aralığı genel olarak çok düşük bas tonlar için 20Hz ile en yüksek tiz ton olan 20kHz (20,000Hz) arasında düşünülür.

Eğer dj lik yapıyorsanız almanız gereken kulaklık; 10Hz – 20kHz  değerleri arasında olmalıdır.

Müzik yapımıyla uğraşacaksanız; 5Hz – 25kHz arasındaki değere sahip kulaklık kullanmanız gerekir.

Evde, ofiste müzik dinlemek için 15Hz – 22kHz değerlerine sahip kulaklık kullanabilirsiniz. Fakat dışarıda araç sesleri gibi duymanız gereken sesler olduğundan ve dalgınlığınızı önlemesi açısından daha tiz tona sahip kulaklık kullanmanızı tavsiye ederim. Ofiste veya toplu taşımada ise ses izolasyonu olan kulaklık tercih etmeniz çevreye vereceğiniz rahatsızlık açısından önemli.

Ses hassasiyet seviyesine “Desibel”(Db), basitçe ses şiddeti diyebiliriz ama yüksek Db ye sahip bir kulaklık en iyi kulaklık demek doğru olmaz. Yalıtıma ve ses almak için kullanılan cihaz türüne göre değişkenlik gösterir. İdeal seviye 103-104 Db dir ama dj lik yaparken veya sahnede kullanacağınız kulaklık db seviyesi 107-110 Db olmalı aksi halde çalacağınız parçayı duymakta zorlanırsınız.

"Kulaklık Alacağım, Nelere Dikkat Etmem Gerekir?"

Empedans değeri Ohm cinsinden ifade edilir ve direnci  anlatmak için kullanılır. Kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini gösterir. Genel olarak 16-32 Ohm değerlerinde olur ama 32 Ohm dan yüksek dirence sahip olan kulaklıklar da vardır. 32 Ohm ve daha yüksek değere sahip kulaklıklar mikser veya büyük ses sistemlerinde daha temiz ses almak için kullanılır. Telefonlarımız ve küçük müzikçalarlar için 16 Ohm dirence sahip kulaklıklar yeterlidir ama bu cihazlarda 32 Ohm ve daha yüksek dirence sahip kulaklıklar kullanabilirken daha komplike ve güçlü ses çıkışına sahip cihazlarda 32 Ohm direncinden düşük kulaklık kullanmak yüksek ses seviyesindeyken kulaklığınızı bozabilir.

Gelelim tavsiyelere, yazının başında da dediğim gibi kulaklığı hangi amaç için kullanacağınız önemli.

Müzik yapımında kullanmak ve mükemmel ses kalitesi arayanlar için;

Stüdyo Tipi Kulaklık
Stüdyo Tipi Kulaklık

Audio Technica ATH-M60X,

Behringer HPS5000,

Beyerdynamic DT-990 Pro

Akg K710 Pro ve bu markaların benzer modellerine bakılabilir.

 

 

Dj ve sahne kulaklıkları için tavsiyelerim;

Dj Kulaklığı
Dj Kulaklığı

Shure SHR750DJ-E,

Pioneer HDJ modelleri,

Sennheiser HD-25 ve diğer HD modelleri,

Technics RP-DJ modelleri ve bunların benzerleri araştırılabilir.

 

Ofiste, evde veya toplu taşımada;

 

Sennheiser HD 350 Bluetooth modeli,

Bose nin Quite Comfort ve Noise Cancelling modelleri

Sony 1000Xm3 modeli ve bunların benzerlerine bakabilirsiniz.

Uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanız bu marka ve cihazlar fiyat performans olarak çok iyi. Herhangi bir teknik sorunla çok nadir karşılaşırsınız ve dayanıklılık bakımından da sizi tatmin eder.

Fakat bütçenizi aşıyorsa şu modellere de bir göz atın;

 

Sony WHCH510B.CE7 Bluetooth modeli,

JBL Tune 460BT Bluetooth modeli,

Philips Shl3075Bk kablolu modeli ve bunların benzerlerini araştırabilirsiniz.

Bose Noise Cancelling Kulaklık
Bose Noise Cancelling Kulaklık

Spor yaparken ise kulaküstü modeller hareket kabiliyetinizi zorlaştıracağından bunların yerine in-ear modeller tercih edilmeli. Tavsiye olarak;

Sennheiser CX80S,

JBL Endurance Sprint,

Xiaomi Millet Bluetooth suya dayanıklı modeller ve bunların benzerleri kullanılabilir.

Kulaklık seçerken bilmeniz gereken önemli özelliklerden kısaca bahsetmeye çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Sizin de tavsiye etmek istediğiniz kulaklık marka ve modelleri varsa veya yazıyı beğendiyseniz yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Hepinize müzik dolu keyifli günler dilerim…

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*